Foll service

Co trzeba wiedzieć przed zakupem szklanych paneli?

Cover Image

Szklane panele zawdzięczają swoją rosnącą popularność możliwości zastosowania ich w różnych miejscach, zaczynając od kuchni i łazienki, na eleganckim salonie kończąc. Bogactwo wzorów i kolorów sprawia, że pasują do niemal wszystkich stylów wnętrzarskich. Trzeba pamiętać jednak, że poszczególne modele paneli mogą się różnić od siebie budową i grubością. Za każdym razem należy brać pod uwagę uwarunkowania techniczne miejsca, w którym mają być położone.

Szklane panele mogą mieć różną odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz na wysokie temperatury. Najbardziej wytrzymałe są panele zrobione ze szkła hartowanego. Polecane są one głównie do kuchni. Nie bez znaczenia jest także grubość szkła. Standardowe tafle mają 4, 6, 8 mm, chociaż do specjalnego przeznaczenia możliwe jest zamówienie innych grubości.  

Jakie są rodzaje szklanych paneli?

Szklane panele mogą być produkowane z różnych materiałów i za pomocą różnych technologii, przez co mają nie tylko odmienny wygląd, ale i inne możliwości zastosowania. Oprócz wspomnianego szkła hartowanego często spotyka się:

  • szkło ornamentowe – bogato zdobione, może być stosowane jako dekoracyjne panele zawieszone na ścianach, zastępując klasyczne obrazy;

  • szkło bezbarwne (float) – stosowane głównie do montażu kabin prysznicowych, mebli czy drzwi;

  • szkło refleksyjne – skutecznie odbija światło, tworząc efekt pół-lustra;

  • szkło matowe – mocniej niż inne gatunki przysłania wnętrze pomieszczenia.

Do specjalnych zastosowań produkuje się także szkło o właściwościach kuloodpornych, żaroodpornych lub antywłamaniowych.

Jakie funkcje mogą pełnić szklane panele?

Szkło pozwala na niebanalne kształtowanie przestrzeni w niemal dowolnym stylu. Szkło w kuchni może być stosowane jako blaty, fronty meblowe czy backsplash. W łazience można nim wykładać ściany, robić kabiny prysznicowe. Powstają z niego eleganckie blaty stołów i elementy szafek. Najlepiej pasuje do wnętrz skandynawskich i nowoczesnych, choć stosowane jest także w klasycznych i rustykalnych domach.

Wróć do bloga

Ta strona używa plików cookie, dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej

x